Velmi rád používám v telefonu aplikaci Google mapy, ze všech dostupných aplikací pro zobrazení map má nejlepší podkladová data a má také velmi přívětivé uživatelské prostředí. Prvně jsem si na ní zvykl v telefonu Sony Ericsson C702, který má v sobě GPS modul, takže jsem nadšeně procházel Prahou s mobilem před nosem a liboval si, že trefím i bez použití metra nebo autobusu. Jenže čas letí, Sony Ericsson C702 mi bohužel přestal vyhovovat a nahradil ho SE C510. Tenhle telefonek je velmi schopný, ale GPS modul mu prostě chybí. Každopádně Google mapy v něm fungují a polohu určují podle BTS – tedy podle sítě operátora. Není to nejpřesnější ale budiž, alespoň že něco.
Inu vydal jsem se do obchodu koupit externí bluetooth GPS modul (osvědčenou Nokii LD-3W). Má dobrou výdrž a má společnou nabíječku s mou Nokií E51. Jenže vůbec mě nenapadlo, že tenhle modul v C510 v aplikaci Google mapy vůbec nevyužiji. Javové GM prostě nepodporují připojení externího GPS modulu. Podporovaly to ještě v prvních verzích „dvojkové“ řady, ale nyní prostě BT modul nepřipojíte. Byl jsem zklamaný, protože C510 má vynikající velký displej. No tak šel LD-3W do šuplíku.
Vzhledem k tomu, že Nokia E51 má poměrně malý displej, rozhodl jsem se po několika měsících váhání, že si pořídím místo ní Nokii E66. Funkce i vzhled jsou podobné, E66 má navíc právě integrovanou GPS, lepší foťák a větší displej. V tu chvíli to vypadalo, že si GPS budu užívat na velkém displeji E66ky. Telefon podporuje aplikaci Nokia mapy, kde jsou mapové podklady nahrány na paměťové kartě, což je jistě plus, ale na podrobnost Google map Nokia mapy nemají. S E66 jsem byl několik dní plně spokojený, do té doby, než jsem zjistil, že výdrž baterky se ani po pár dnech nelepší, a jednou mi vydržela dokonce jen 8 hodin. To už mi došla trpělivost a rozhodl jsem se vrátit k osvědčené E51, jako hlavnímu telefonu.
Když jsem E66 a E51 porovnával, všimnul jsem si, že ačkoliv je displej E66ky významně větší, zobrazí stejný počet informací jako E51. To platilo i u map. A protože oči mi slouží dobře, uvědomil jsem si, že tím pro mě E66ka ztratila veškeré výhody (na focení mám Sony Ericsson). Při balení E66ky zpátky do krabice jsem našel externí GPS modul a napadlo mě ho propojit s E51, se kterou samozřejmě spolupracoval dobře. Ale naštěstí mě i napadlo si stáhnout do E51 Google mapy, které, světe div se, ve verzi pro symbianové telefony podporují připojení externí GPS. V tu chvíli jsem měl vyhráno.
Nyní jsem spokojeným uživatelem Nokie E51 spolu s bluetooth GPS modulem LD-3W a aplikací Google mapy. A aby toho nebylo málo, tak jsem s Davidem otestoval funkci Google Latitude, která dovoluje vašim přátelům sledovat vaši polohu na mapě. Latitude funguje pouze v mobilní aplikaci, stačí, když ji máte oba spuštěnou, nebo když Google mapy běží alespoň na pozadí. Poloha se aktualizuje po několika minutách, ale alespoň hrubý přehled pak máte.
Rozhodně se jedná o zajímavou funkci, která stojí za vyzkoušení, její použití je jednoduché. V menu Google map zvolíte „Latitude“, přihlásíte se ke svému google účtu a následně přidáte toho, s kým chcete polohu sdílet, mezi své přátele. On vás potvrdí, nastaví vám oprávnění a pak se už můžete vidět v zobrazení mapy.
Na téma sledování polohy bylo napsáno mnoho úvah o možném zneužití ze strany Googlu, ale ruku na srdce, kdyby to Google chtěl udělat, má na vás už tolik informací, že jedna funkce u Google map mu nijak zásadně nepomůže.
Štítky: cestování
QVGA je pořád QVGA. Ale mohl ses i zeptat, to i já nesymbianista bych ti řekl, že je úplně fuk, jak je ten displej veliký, že se hraje jen na počet bodíků.
Mno jo, ale třeba takový SE C510 má stejné rozlišení, displej menší než E66 a vejde se tam daleko víc informací. Nokia prostě to místo neuměla využít
Aaa sakra, bol som nájdený…
Já bych všechny ty internety zakázala. Jenom to každého otravuje. Kde to skončí? Budeme mít čipy :O
zdravim, kde se da stahnout v3 (s podporou moje poloha) pro java ?
Mobil(n)ovinky využívá WordPress MU a běží na Blogy MobilMania.cz.
Vytvořte si svůj vlastní blog • Sledování přes RSS: články
a komentáře