Zatímco Česko žije spíše chystanými aukcemi s nadějí na nový vítr a případně nového operátora, provozovatel U:fona, společnost MobilKom je dnešním dnem připravena k prodeji. Již podruhé. Tak zněl závěr schůze věřitelů.
Po zhruba roční snaze, kdy operátora od investiční skupiny Penta koupila společnost Divenno holdings (v Česku znáte také značku Dial Telecom) a snažila se jej vytáhnout na výsluní se totiž U:fon chystá znovu k prodeji. Dospěla k tomu schůze věřitelů pár měsíců po vyhlášení insolvenčního řízení. MobilKom chtějí prodat jako kompletní celek jednomu majiteli. U:fon se dostal v posledních měsících do zisku, dokonce je schopen hradit i provozní náklady. V jeho silách ale není splácet provozní úvěry, které si vzal na výstavbu sítě.
Ač se zdá, že podle pokrytí nemusela být výstavba nějak závratnou částkou, své také udělalo to, že si operátor musel nechat vyrábět zařízení na zakázku. Frekvence, na jaké v Česku síť provozuje, je totiž naprosto unikátní a tomu podléhalo i přizpůsobení přístrojů. To nebyla zrovna levná záležitost a navíc – pro české zákazníky to byly telefony tak podprůměrné, že se nedalo uvažovat používat takovou síť jako primárního operátora. A na používání jako sekundárního to byla zase drahá zábava. Potíže s pokrytím a hlavně rychlostí datových služeb špatný názor okolí jen přiživoval a v očích lidí se pak zelený mužíček jevil jako neschopný lowcost. Použitelnost sítě se zhoršovala časem, stejně jako nabídka datových zařízení.
U:fon na našem trhu působí od roku 2007 a má zhruba 100 tisíc zákazníků. Nejprve nabídl mobilní-pevné linky, pomalý internet v ceně paušálu dané linky a pokračovalo to rychlým mobilním internetem a nakonec mobilními telefony. To byl možná právě zbytečný výdaj a při větších investicích do datové infrastruktury by z toho MobilKom vyšel o něco lépe.
Otázka je, proč se U:fon prodává právě teď. V insolvenčním řízení je už od podzimu roku 2011, takže na konečné řešení je už nejvyšší čas. Otázkou je, jak s cenou zahýbe plánovaná aukce na kmitočty pro mobilní služby a rychlá data. Poté by mohla být cena vyšší, pokud by měl o U:fona zájem neúspěšný uchazeč, na druhou stranu jej může teď koupit někdo, kdo si nevěří a chce mít jistotu. Snahu o odkoupení by mohl mít i český Vodafone, který v síti virtuálně působí, když nabízí svým zákazníkům využívajícím datový tarif pro připojení k internetu (Připojení na stálo) zároveň připojení i do sítě U:fona, pokud je to v tu chvíli nejrychlejší řešení. Například v místech, kde má Vodafone pouze EDGE. To jsou ale opravdu pouze spekulace a my můžeme jen čekat. Otázkou je, jestli má podobná síť vůbec budoucnost…
Mobil(n)ovinky využívá WordPress MU a běží na Blogy MobilMania.cz.
Vytvořte si svůj vlastní blog • Sledování přes RSS: články
a komentáře